wtorek, 18 czerwca

Przewaga soczewek nad okularami

W dzisiejszym świecie, nawet poważna wada wzroku nie musi stanowić problemu i powodować u człowieka dyskomfortu. Możemy naturalnie funkcjonować, bez względu na przeróżne dysfunkcje, a wszystko za sprawą rozwoju optyki. Rozwiązaniem nie muszą być jednakże wyłącznie uciążliwe w codziennym noszeniu, tradycyjne okulary. Równie dobrze możemy zamienić je na znacznie bardziej wygodne soczewki. O tym, jakie są plusy, poza samą wygodą rzecz jasna, codziennego używania soczewek przekonasz się, czytając nasz niniejszy tekst.

Soczewki są dużo bardziej perfekcyjnie skonstruowane, skrupulatniej wykonane i siłą rzeczy stają się w praktyce znacząco skuteczniejsze. Rezultatem tego okazuje się dużo lepsze widzenie przy korzystaniu z soczewek niż przy stałym noszeniu nawet solidnych okularów. Powód? Wszystko za sprawą specyfiki i techniki ich nakładania i noszenia. Soczewki trafiają wprost na rogówkę naszego oka i na niej „osiadają”. Kiedy poruszamy rogówką, ruszamy także soczewka, dlatego też użytkownik soczewek nie ma żadnego problemu z pełną, wyraźną i głęboką widocznością. Okulary natomiast niestety mają dość ograniczone pole widzenia. Ponadto, trzeba także dodać, że soczewki nie są odczuwalne ani dla naszych oczu, ani dla twarzy, w tym nosa, który przy ubieraniu okularów często cierpi najbardziej. Okularnicy, poza tym, że muszą przecierać szkła, dezynfekować je i dbać o to, aby nie zbiły się a oprawki nie połamały, uskarżają się na dyskomfort spowodowany odciskami robionymi przez zbyt wgniatające się i stale poprawione oprawki. Czasem ślady na nosie pozostają już na trwałe. Odciśnięte oprawki to nie tylko deformacja nosa, ale też często obrzęk i związany z tym ból okolic naruszonych przez okulary. Z soczewkami takich dylematów nie ma w ogóle.

Soczewki eliminują także problem widzenia bocznego czy też mazaków oraz deformacji wywoływanych przez zaparowane, zabrudzone czy za grube szkła okularów. Ponadto obraz, jaki uzyskują nasze oczy nie jest ani zmniejszany, ani zwiększany. Niestety w przypadku okularów tak jest – ciężko jest uzyskać dokładne, realne odzwierciedlenie tego, na co faktycznie w danym momencie patrzymy. Soczewki zapewniają, wręcz gwarantują, maksymalnie wyraźne widzenie. Wymagają higieny, jak wszystko, ale nie jest to tak duże utrapienie jak z okularami, których szkła parują, tłuką się, zarysowują i niesamowicie szybko brudzą. Nie straszna więc posiadaczowi soczewek nawet niesprzyjająca pogoda. Można je swobodnie nosić tak w dzień, jak i wieczorem, w upały, ulewy czy siarczysty mróz. Jeszcze jedną istotną zaleta przerzucenia się z okularów na soczewki jest odciążenie naszych uszu, które pod wpływem oprawek – nawet leciutkich, zawsze zostają obciążone. Co więcej okulary uniemożliwiały często uprawianie różnorodnych dyscyplin sportowych. Odpadają przy nich nawet popularne sporty zespołowe typu koszyków czy siatkówka. Z soczewkami wracamy do gry swobodnie i bez konieczności koncentrowania swojej uwagi na zsuwających się z nosa oprawkach.

Soczewki to wbrew pozorom także oszczędność. Redukowana może zostać suma pieniężna, jaką przeznacza się na kupno dwóch par okularów – korekcyjnych na stałe oraz słonecznych na czas sezonu letniego. Soczewki zastępują je. Płacisz raz i cieszysz się komfortem stałego użytkowania. Kolejna sprawa to to, że w soczewkach można chronić oczy przed nadmiernym promieniowaniem UV. Nie trzeba również wybierać spośród rozmaitych wielkości, fasonów, przedziałów cenowych czy stylu wykonania bądź marki. Kształt pasującej do oka soczewki i jej typu dobiera optyk czy okulista od ręki. Soczewki zapewniają również doskonałe widzenie niezależnie od tego, jakie panuje światło w danym momencie czy konkretnym miejscu, to oznacza, że w praktyce dobrze będziemy widzieć tak w nocy, jak i za dnia.

Na tle wielorakich odmian soczewek, jakie dostępne są na rynku, wyróżnia się między innymi soczewki kontaktowe przeznaczone do noszenia w tak zwanym trybie ciągłym. Chodzi o to, że tego rodzaju soczewek nie musimy specjalnie zdejmować na noc. W związku z tym, przez cały czas ich użytkowania korygujemy swój wzrok. Jest to też dużo bardzo wygodne niż gdybyśmy przykładowo przy przebudzeniu się w środku nocy i wyjściu chociażby do toalety musieli od nowa bawić się w zakładanie soczewki a po paru minutach jej zdejmowanie. Soczewki są polecane także ze względów estetycznych. Nie do wszystkich typów i kształtów twarzy oraz nie do każdego stylu ubierania pasują klasyczne okulary. Z soczewkami jest inaczej – albo wybieramy taki model, który zupełnie nie będzie widoczny, albo wręcz przeciwnie – bawimy się kolorami. Możemy zmieniać dowolnie odcienie swych oczu. Nic nie stoi w tej kwestii na przeszkodzie. Raz nasze oczy przybierają kolor zielony, innego dnia niebieski czy brązowy – wedle uznania i indywidualnych preferencji. Soczewki transparentne natomiast pozwalają na praktycznie całkowite ukrycie posiadanej przez nas wady wzroku. Soczewki kontaktowe są dostępne także w zerowej mocy optycznej, a więc wtedy kupuje się te modele nie w celach leczniczych, ale po to, żeby po prostu zmienić odcień swych oczu.

Na koniec jeszcze jeden argument, który pozwoli przekonać Cię, że soczewki są w wielu przypadkach znacząco lepszym wyborem niż okulary. Chodzi bowiem o modę. Nawet w zakresie dodatków takich jak okulary panują pewne trendy. Oprawki są kosztownym wydatkiem, szkła również, więc trzeba byłoby wydawać naprawdę dużą kwotę na tego rodzaju akcesoria, aby móc podążać za nieustannie zmieniającymi się kanonami modowymi. Przy soczewkach natomiast tak nie jest.