poniedziałek, 15 kwietnia

Łóżko jednoosobowe – jak je wybrać, by nie żałować?

Specjaliści coraz częściej zwracają uwagę na to, że prawidłowe ułożenie ciała w ciągu snu wynika nie tyle z naszych indywidualnych przyzwyczajeń, co tego, na co pozwala nam nasze łóżko. Sylwetka osoby śpiącej dopasowuje się należycie do tego, w jaki sposób skonstruowany jest mebel, na którym leżymy. Nie ma co ukrywać jednak, że inaczej śpi się a pojedynczym łóżku, gdy nie jesteśmy zmuszeni do dzielenia się wolną przestrzenią z kimkolwiek.

Tak czy inaczej łóżko nawet pojedyncze musi być solidne i dobrane indywidualnie do naszego zapotrzebowania. Najważniejsze są jego wymiary. Nie kupujmy za małego mebla tylko dlatego, że jest tanie, albo z faktu, iż pasuje do wystroju naszego wnętrza. Poza tym, musimy popatrzeć również na to, z jakiego materiału łóżko jest wykonane. Jeżeli w grę wchodzi tworzywo sztuczne, to powinniśmy się poważnie zastanowić czy nie wywoła to u nas reakcji alergicznej w postaci wysypki, uczuleń a nawet rozwoju astmy poprzez zbyt częste wdychanie szkodliwych klejów. Najlepsze i najzdrowsze dla naszego organizmu będą oczywiście łózka drewniane, które są nie tylko w pełni naturalne, ale też wykonane ze szlachetnego surowca, zatem przy ich konstruowaniu nie są używane żadnego rodzaju produkty sztuczne typu substancje klejące bazujące na rozmaitych chemikaliach.

Jedna trzecia naszego życia to spanie, dlatego łóżko powinno być dobrane tak, aby sen był w pełni komfortowy. W sypialni spędzamy zdecydowanie najwięcej czasu, stąd nie ma co oszczędzać na tak poważnych zakupach jak wybór łóżka, tym bardziej, że ma nam ono służyć na długie lata ciągłego użytkowania. Lepiej kupić raz a porządnie i cieszyć się solidna inwestycją. Jeżeli lubisz czytać wieczorami i zazwyczaj zabierasz się do tego, leżąc w piżamie i pod pierzyną, rozważ opcje łóżka z funkcją regulowanego stelażu. Wtedy bez większych trudności będziesz w stanie dostosować wysokość zagłówka do ulubionej pozycji. Po zakończeniu lektury, wystarczy tylko, że przyciśniesz przycisk i elektroniczny mechanizm zjedzie w dół, a łóżko się obniży. Nowocześniejsze warianty łóżkowe posiadają podobne dodatki nie tylko w zagłówku, ale regulowana jest także część środkowa, pod plecami oraz pod nogami. Stelaże takich innowacyjnych łóżek są łamane na kilka części, z reguły od dwóch do, pięciu, co pozwala na dowolne kombinacje, jeżeli chodzi o wysokości poszczególnych fragmentów łóżka.
Jednoosobowe łóżko powinno mieć odpowiednią szerokość, jaka minimalnie ma wynieść chociażby dziewięćdziesiąt centymetrów. Co do długości natomiast, to optymalne przy osobie dorosłej będzie łóżko liczące dwieście centymetrów. Są też mniejsze wymiarowo modele, ale nie ma co ukrywać, że im szersze łóżko, to przecież lepiej dla śpiącego na nim, bowiem wystarczy że będzie chciał się przekręcić z boku na bok czy przykładowo przybrać nieco inną pozycję niż zazwyczaj. Istotne jest też to, aby decydować się na łóżka, które mają pewien zapas, jeżeli chodzi o długość mebla a wzrost jego użytkownika. Szacuje się, że minimum powinno być dwadzieścia centymetrów dłuższe niż wysokość naszej sylwetki.

Kolejna kwestia to dobór właściwego materaca. Musi być to podłoże, które jest przede wszystkim stosownie dopasowane do naszego ciała, ale też do wybranego przez nas modelu łóżka. Jak twierdzą lekarze, większość przypadków pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości związanych ze szwankującym kręgosłupem wynika właśnie z niedobrze dobranego materaca. Istotne jest, aby nie był on ani szczególnie miękki, ani zbyt sztywny i za twardy. Warto zatem przed dokonaniem zakupu położyć się wygodnie na materacu i sprawdzić jak się czujemy na nim leżąc. Poprzekręcajmy się na wszystkie strony i postarajmy się wypróbować go w kilku pozycjach i pozach. Jest to najlepszy sposób na przekonanie się czy aby na pewno ten wariant materacowy nadaje się akurat dla nas. Można też poprosić sprzedawcę o to, aby zaprezentował nam nieco więcej informacji na temat interesującego nas modelu – czy posiada jakieś właściwości, dla kogo jest przeznaczony zdaniem producenta, czy marka ma atesty i certyfikaty potwierdzające hypoalergiczność materaca itd.
Jednoosobowe łóżko może być wyposażone w szereg dodatkowych elementów, z czego naszym zdaniem jednym z najważniejszych i bardzo przydatnych w praktyce jest szuflada. To specjalny pojemnik, który znajduje się pod stelażem konstrukcyjnym mebla. Wysuwa się go, gdy tylko chcemy, wystarczy pociągnąć ręką. W takim pojemniku przechowujemy wszystko, co tylko chcemy – najczęściej pościel, koce, piżamy. Jeżeli natomiast inwestujemy w łóżko jednoosobowe do wyposażenia pokoiku dziecięcego bądź młodzieżowego taka szuflada przyda się rewelacyjnie na zabawki oraz klamoty.